2010. december 18., szombat
Jubileumi kötet a Musica Aeterna Művészeti Alapítvány alapításának 10. évfordulójára
TÍZ ÉV ORLANDUS LASSUS MŰVEINEK NYOMÁBAN 1997-2007
A CORVINA CONSORT HANGVERSENY-SOROZATÁNAK ANYAGÁBÓL
összeállította:
Kalmanovits Zoltán
Részletek az előszóból:
Tíz év – talán mondhatjuk – nem kis idő. Ennyi telt el a Musica Aeterna Művészeti Alapítvány működésének kezdete óta, és ennyi évadot szentelt a Corvina Consort a magyarországi koncertéletben Orlando di Lasso életművének bemutatásának. Sok ez, vagy kevés? Ezt mindenki maga döntheti el. Mi – akik ennek alkotó részesei voltunk – tudjuk, hogy számunkra nagyon fontos és meghatározó időszak volt ez. Azzal együtt, hogy a szerző műveinek csak töredékét sikerült a sorozatban bemutatnunk, de így is számos kompozíció hangozhatott el országszerte, köztük olyanok is, amelyek Magyarországon korábban még nem voltak előadva, sőt (pl.: az első CD lemezünk megjelenésével) világviszonylatban is úttörő szerep juthatott együttesünknek. […]
A sorozatban 27 tematikus program állt össze, amely 26 műsorra elegendő időt tett ki. Ezek többsége 2-3, esetenként több előadást is megélt országszerte, hiszen voltak évadaink, amikor egyszerre több helyszínen is elhangoztak a sorozat előadásai (Budapest mellett Kapuvár, Dunakeszi és Esztergom, ahol több évad is bemutatásra kerülhetett). Így 70-80 koncertre tesszük az Orlandus Lassus műveit bemutató sorozatunk hazai hangversenyeinek számát […].
Ez az idő és az előadások előkészítésébe fektetett szakmai munka meghatározó volt a Corvina Consort életében. Ebben az időszakban érett össze a fiatal, lelkes énekesekből álló csoport egy mára már nemzetközi szinten is jegyzett együttessé. A Lassus műveit bemutató sorozat kapcsán olyan repertoár – elsősorban a 15-16. század egyházzeneje – tárult fel a Corvina Consort előtt, amely további műsorok, sorozatok összeállítására inspirálta és inspirálja a mai napig is az együttest.
A nemzetközi sikerek is e sorozat kapcsán kezdődtek, hiszen az egyik első évad műsorából készült el a Corvina Consort első CD lemeze, ami rögtön elnyerte a nagy elismerést jelentő CHOC díjat, s melyet azóta több hasonló külföldön is méltányolt CD követett. […]
Bízunk benne, hogy az első tíz év után további sikeres évek, évtizedek következnek majd. A Musica Aeterna Művészeti Alapítvány a tevékenységében résztvevő művészek és más szakmai partnerei megelégedésére, és a hazai és nemzetközi közönség örömére tudja folytatni megkezdett munkáját.
II. CANTOR REGIS HUNGARIAE nemzetközi egyházzenei és régizenei kurzus
II. CANTOR REGIS HUNGARIAE
nemzetközi egyházzenei és régizenei kurzus
a Choralis Constantinus 500 sorozat keretében
Magyar Kóruskastély – Pomáz, 2011. július 3-9.
Az ötnapos szakmai program keretében az érdeklődők megismerkedhetnek a középkori esztergomi rítus zsolozsma-anyagával, valamint a 15-16. századi reneszánsz polifónia repertoárjával, előadói gyakorlatával.
Nemzetközileg elismert magyar szakemberek irányításával vehetnek részt egyéni- és kiscsoportos foglalkozásokon, előadásokon, bekapcsolódhatnak a kóruséneklésbe, és részesei lehetnek a gyakorlatban is bemutatásra kerülő liturgikus alkalmaknak, hangversenyeknek.
Várjuk a régizene iránt érdeklődő, egyházzenei gyakorlatba bekapcsolódni vágyó résztvevők jelentkezését. A kurzuson a gyakorló zenészek, egyházzenészek is megtalálják az új ismeret- és tapasztalatszerzés lehetőségét, ezért különösen hasznosnak gondoljuk mindenki számára, aki szeretné tudását szélesíteni, vagy eddigi ismereteit a gyakorlatban kipróbálni, elmélyíteni.
A hangképzés, gregorián repertoár, liturgikus gyakorlat, reneszánsz polifónia és előadói gyakorlat, három modulban kerül elő a kurzus foglalkozásain. A kórus-foglalkozások és a koncertek anyaga pedig elsősorban a „Choralis Constantinus 500 – a Habsburg császári udvar énekes szertartásai a 15-16. századi gyakorlat alapján” nemzetközi esemény-sorozat repertoárjából kerül terítékre. Ez a sorozat két 500 éves forrás zenéjét mutatja be, rekonstruálva a császári udvar énekelt szertartásait, bemutatva egy teljes egyházi év zenei anyagát. E két forrás a Heinrich Isaac és tanítványa által befejezett Choralis Constantinus három kötetes többszólamú gyűjtemény, valamint az 1511-ben, Bécsben megjelent Graduale Pataviense, ami ennek a gyűjteménynek, és a bécsi udvarban is használatban levő rítusnak a gregorián repertoárját tartalmazza.
A kurzus előadásainak szakmai anyagáról és a kottákról a szervezők gondoskodnak.
Négyfős, vagy nagyobb létszámú énekegyüttesek jelentkezése esetén kedvezményeket, valamint fellépési lehetőséget biztosítunk.
Találkozzunk 2011. július első hetében, a festői környezetben fekvő pomázi Magyar Kóruskastélyban!
FOGLALKOZÁSOK (a heti program táblázata szerinti beosztásban):
Magánének, hangképzés – Andrejszki Judit
Gregorián, liturgikus gyakorlat – Mizsei Zoltán
Reneszánsz polifónia, előadói praxis – Kalmanovits Zoltán
Szakmai előadások
Énekelt zsolozsmák
Hangversenyek
A KURZUS RÉSZVÉTELI DÍJA:
•2011.július 3. vacsorától július 9. reggeliig kétágyas szobákban 67.000.- Ft/fő
•2011. július 4-től július 8-ig csak napközbeni részvétellel (ebéddel) 25.000.- Ft/fő
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: 2011. március 31.
Az előleg (szállással 20.000,- Ft, szállás nélkül 10.000,- Ft) befizetésének határideje: 2011. április 15.
Alsó korhatár: 18 év
Felső korhatár: nincs
JELENTKEZÉSI LAP
A részletes információkat küldjük, amint a kitöltött jelentkezési lapját megkaptuk.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Magyar Kóruskastély (Pomázi Zenekastély Nonprofit Kft.)
2013 Pomáz, Templom tér 3.
Tel.: 26/525-613
Fax: 26/525-611
e-mail: music@choralcastle.hu
www.koruskastely.hu
www.choralcastle.hu
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)